Windows 8'den Windows 7'ye Dönme!

Windows 8'i beğenmeyip Windows 7'ye dönmek isteyenler...

Windows 8'in yeni renkli, dokunmatik tabanlı arayüzüne, fare hareketlerine alışamayan ve hiç alışamayacağını düşünen kullanıcılar, Windows 8'i bırakıp Windows 7'ye (veya Vista'ya) geri dönmek istiyorlar. Windows 8 Pro yüklü yeni bir PC satın aldıysanız böyle bir hakkınız var, ancak bunun için bazı dolambaçlı yollardan geçmeniz gerekiyor.
 
HP'nin tüketiciye yönelik bilgisayarlarında Windows 8'den Windows 7'ye geçmek için destek alamıyorsunuz. Ancak Windows 8 Pro'lu bir HP aldıysanız, Windows 7'ye geçmeniz mümkün. HP, bu konuda Microsoft'un lisans şartlarını esas alıyor. Microsoft'un şartları ise sadece Windows 8 Pro sürümüne sahip yeni PC'lerin Windows 7'ye geri döndürülmesini destekliyor.
 
Sadece Windows 8'den geri dönme desteği için Windows 8 Pro yükseltmesini satın almak isterseniz, bu HP, Dell, Toshiba gibi üreticilerde size 35-100 dolar arasında bir ücrete malolabiliyor.

Neden geri dönesiniz ki?
 
Microsoft'un eski sürümlere dönüş yolları, genellikle Windows 8'i kullanmaya hazır olmayan kurumları ve küçük şirketleri hedef alıyor. Bazı şirketler, yeni bir işletim sistemine geçişin masraflarıyla uğraşmak istemiyorlar. Bazıları ise eski yazılımların Windows 8'de çalışmayacak olmasından endişeliler.
 
Tüketicilerde ise sorun genellikle basit: Bazılarımız Windows 8'den, onun yeni tasarımından hoşlanmıyoruz. Nielsen Norman Group'a göre Windows 8'de kullanıcıların en çok tartıştığı şey, masaüstü ve dokunmatik ortamların bir araya gelerek kafa karıştırıcı bir hal alması. Bazılarımıza göre Windows 8'in kullanıcı arayüzü hem kafa karıştırıcı ve tutarsız, hem de işlevlerin bazılarını ezberde tutmayı gerektiriyor.
 
Windows 7'ye (veya Vista'ya) gerçekten istemeniz gerekli
 
Windows 7'ye geçeceğinizden eminseniz, Windows 8'li bir PC almak yerine Windows 7 yüklü bir PC satın alarak kendinizi potansiyel bazı sorunlardan kurtarabilirsiniz. Windows 8 Pro'lu makinenizi Windows 7 ile çalıştırma hakkınız, donanımınızın hiç sorun çıkarmayacağı anlamına gelmiyor. Örneğin HP, tüm Windows 8 donanımını Windows 7 ile test etmediğini söylüyor. Dolayısıyla şirket, herhangi bir sorun halinde size Windows 7 ile çalışacak sürücüleri sağlamayı garantilemiyor.
 
Windows 7'li yeni bilgisayarlar satışta oldukça, geri dönüş hakkına sahip Windows 8'li PC'ler satın almak sadece bu geri dönüşü gelecekte yapacaksanız anlamlı olabilir.
 
Eski bir Windows Vista veya XP makinesi için Windows 8 Pro güncellemesi satın aldığınızda, Windows 7'ye dönme hakkınızın olmadığını da hatırlatalım. Bu durumda tek yapabileceğiniz, eğer diskini saklıyoranız, eski işletim sisteminizi tekrardan yüklemek.

Windows 8'den nereye, nasıl geri dönebilirsiniz?
 
Windows 8 Pro yüklü bir PC satın aldıysanız, Windows 7 Professional veya Windows Vista Business'e geri dönüş yapabilirsiniz.
 
Windows 8 Pro'dan dönüş hakkınızı kullanabilmek için Windows 7 Professional veya Windows Vista Business DVD'sine (veya USB'sine) ve geçerli bir ürün anahtarına ihtiyacınız var. Microsoft, başka bir makinede kullandığınız ürün anahtarını kullanabileceğinizi söylüyor. Eski kodu sadece yükleme sırasındaki sorguyu geçmek için kullanacaksınız.
 
Yükleme medyasını nereden bulacaksınız?
 
Daha çok kurumları hedef alan geri dönüş işinin zor yanı, Windows 7 Professional veya Vista Business yükleme medyalarını bulmaktan geçiyor. Üreticiniz bu medyaları size bedava sağlamayacaktır. Ancak Dell, Windows 7'nin indirilebilir bir sürümünü yaklaşık 290 dolara satıyor. Microsoft da size bu diskleri sağlamıyor ve diskiniz yoksa, geri dönüş yapmanız mümkün değil.

Diskiniz var, peki nasıl geri döneceksiniz? 

Öncelikle tüm kişisel dosyalarınızı harici bir diske yedeklemeniz gerekiyor. Windows 8'e tekrar geçebilmeniz için ona ait bir medyaya da sahip olduğunuzdan emin olun. Şimdi yapmanız gereken, Windows 7 Professional veya Vista Business'ı her zaman olduğu gibi normal yolla yüklemek.
 
Önemli not: Windows 8'li makinenize Windows 7 veya Vista yükleyebilmek için öncelikle UEFI ayarını kapatmanız gerekebilir. Bunun için Charms çubuğu > Ayarlar > PC ayarlarını değiştir > Genel > Gelişmiş başlangıç > Sorun giderme > Gelişmiş seçenekler > UEFI Firmware ayarları yolunu izleyin ve güvenli önyükleme işlevini devre dışı bırakın.
 
Yükleme sırasında Windows 7 veya Vista'nıza ait ürün anahtarını kullanın. Windows 8 anahtarına daha sonra ihtiyacınız olacak.
 
Windows 7/Vista'nın çevrimiçi etkinleştirme girişiminiz başarısız olacak, çünkü onu şu an başka bir makinede zaten kullanıyorsunuz veya onu yüklü satın aldığınızdan farklı bir makinede kullanıyorsunuz.
 
Şimdi Microsoft yardım hattını arayarak bir tüketici temsilcisiyle görüşmeniz gerekiyor. Ona bir Windows 8 Pro anahtarına sahip olduğunuzu ve Windows 7/Vista'ya geri dönmek istediğinizi söyleyin ve tek kullanımlık etkinleştirme kodunu talep edin. Bu kodu Denetim Masası'nda "etkinleştir" kelimesini arayarak bulacağınız "Windows'u etkinleştir" iletişim kutusundan girerek Windows 7/Vista'nızı etkinleştirebilirsiniz. 

Entradas similares

Cerrado

No se permiten nuevos comentarios